konferencja Polka XXI wieku

O czym marzą młode Polki? - Konferencja Polka XXI

O czym marzą młode Polki A.D. 2024? Czy kobiety w Polsce mogą czuć się bezpiecznie? Czy można pogodzić życie rodzinne z zawodowym? Właśnie o tym dyskutowały prelegentki podczas trzeciej międzynarodowej konferencji Polka XXI wieku. Odbyła się 8 marca 2024 w Warszawie, a portal Piękna Dziewczyna był partnerem tego wydarzenia. Do stolicy przyjechały ekspertki, przedstawicielki administracji samorządowej i świata biznesu.

 

Kobiecy punkt widzenia – bezpieczeństwo, nowe technologie, pokolenie Z

Tegoroczna konferencja była poświęcona tematom bezpieczeństwa, technologii i innowacji, aktywności kobiet w samorządzie i w polityce. Uczestniczki rozmawiały o tym, jak ułatwić kobietom powrót na rynek pracy po urodzeniu dziecka, jak docenić pracę mam, które chcą zostać w domu z dziećmi. 

Wśród prelegentów znalazły się m.in. prof. dr hab. Gertruda Uścińska – b. Prezes ZUS i Anna Michalska - Kapitan Straży Granicznej.

Merytoryczne wystąpienia i ciekawe panele dyskusyjne, wywiady, dyskusje w formule Round Table, sprawiły, że konferencja Polka XXI wieku jest wydarzeniem inspirującym dla wielu kobiet. Prezentuje uczestniczkom różnorodne spojrzenia na role współczesnych kobiet
w społeczeństwie.

W jednym z siedmiu paneli dyskusyjnych „Pełnoletnia Polka” uczestniczyła Katarzyna Lachman – zastępca redaktor naczelnej portalu PięknaDziewczyna.pl Kasia wraz z pozostałymi panelistkami, rozmawiała o młodych kobietach z pokolenia Z, o ich marzeniach, wyzwaniach, o ich wizji świata. Młode Polki zastanawiały się, kto jest dla nich autorytetem. Radość i oklaski wywołała wypowiedź jednej z panelistek, która wskazała swoją mamę jako największy autorytet. Szukały dobrych rozwiązań, jak połączyć pracę zawodową
z życiem prywatnym. Ten panel cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestniczek konferencji.  

Polki, które od wielu lat żyją poza granicami kraju, dyskutowały o tym, jak polskość może zmieniać świat, o kompetencjach i umiejętnościach, którymi jako naród  możemy się pochwalić na arenie międzynarodowej.

Bardzo interesująca była dyskusja ekspertek o wyzwaniach dla bezpieczeństwa Polski, w której wzięła udział m. in. Pani Anna Michalska – Kapitan Straży Granicznej.

 

Kobiece rozmowy ponad podziałami

Przedstawicielki największych partii politycznych, które debiutują w obecnej kadencji Sejmu, dyskutowały o sprawach ważnych dla współczesnych kobiet. Podkreślały ważną rolę ojców w wychowaniu dzieci. Przypominały o badaniach profilaktycznych, które mimo różnych kampanii społecznych, niestety nie cieszą się popularnością. Panelistki zachęcały kobiety do wspierania innych kobiet w inicjatywach, które podejmują. Proponowały rozwiązania systemowe, które zachęciłyby pracodawców do zatrudniania kobiet na część etatu, co z kolei ułatwiłoby łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym.

Uczestniczki panelu „Innowacje i nowe technologie” dyskutowały o cyberbezpieczeństwie, wykluczeniu cyfrowym, które dotyka głownie starsze osoby, o strachu przed sztuczną inteligencją.

Na konferencji miała także miejsce premiera raportu z badania IBRIS "Partycypacja polityczna kobiet na przykładzie wyborów samorządowych".

 

Kobiece działania nagrodzone statuetkami

Wieczorem odbyła się Gala Finałowa podczas, której zostały wręczone statuetki dla Laureatek i Finalistek Konkursu Polka XXI wieku – edycja 20024. Galę prowadził znany dziennikarz i prezenter Tomasz Wolny.

Piękne, porcelanowe statuetki autorstwa prof. Stanisława Bracha, zostały wręczone w  kategoriach: przedsiębiorczość, samorząd, edukacja, zdrowie, działalność społeczna, innowacje i nowe technologie oraz kultura.

Lista nagrodzonych kobiet znajduje się TUTAJ! [kliknij aby zobaczyć]

Wieczór uświetniła swym występem aktorka teatralna i filmowa Joanna Moro.

Dziękujemy Fundacji Projekt.pl za zaproszenie do współtworzenia tego wydarzenia. Cieszymy się, że portal Piękna Dziewczyna mógł być partnerem konferencji Polka XXI wieku, która jest inspiracją do działania dla wielu kobiet oraz miejscem wymiany doświadczeń.

 

Powiązane artykuły