Twoje piękno

Twoje piękno

Co czujesz, gdy patrzysz na siebie w lustrze lub na zdjęciach? Czy lubisz swój wygląd? Czy potrafisz dostrzec w sobie piękno?

Jeśli nie – wiedz, że nie jesteś w tym sama. Wiele kobiet ma trudności z akceptacją swojego ciała, z zauważeniem w nim piękna pomimo różnych niedoskonałości. Chcę dziś zaproponować wędrówkę przez obrazy, która może Ci pomóc w zauważeniu i docenieniu własnego piękna.

Kanony piękna

Kanony kobiecego piękna ulegały ogromnej zmianie przez wieki – doceniano bardzo różne figury i bardzo różne rysy twarzy, od drobnych i eterycznych po silne i zdecydowane. Czy oznacza to, że piękno samo w sobie jest względne? Nie – raczej, że jest różnorodne, przybiera bardzo wiele form.

Spójrz na te portrety kobiet z różnych epok: nie mam wątpliwości, że artyści, którzy je malowali, widzieli w nich piękno i starali się je jak najlepiej pokazać. Spróbuj je odnaleźć! Kryje się ono zarówno w twarzach bardzo delikatnych, jak i tych bardziej wyrazistych, pełnych. Mnie osobiście zachwyca wyjątkowość każdej z tych kobiet – i jestem przekonana, że błędem byłoby porównywanie ich wszystkich do jednego, aktualnie uznawanego za idealny, wzorca. To w niepowtarzalności ich rysów tkwi piękno. Myślę też, że jest to jeden z przejawów miłości Pana Boga do człowieka – każdego stwarza w sposób wyjątkowy, bo przecież nawet bliźnięta różnią się między sobą. Każda z nas dostała jedyną w swoim rodzaju twarz i jedyne w swoim rodzaju ciało – i to jest naprawdę niesamowity dar.

Oczywiście, nie zawsze jest nam łatwo ten prezent docenić; wydaje się nam, że inne kobiety dostały lepszy wygląd, że są od nas piękniejsze. Faktem jest, że część kobiet ma urodę czy figurę, która lepiej wpisuje się w aktualne trendy. Ale to jeszcze nie oznacza, że są piękniejsze od innych.

I nie chodzi o to, że największe piękno tkwi we wnętrzu człowieka – to oczywiście prawda, jednak również samo fizyczne piękno jest czymś zdecydowanie więcej, niż kanon urody. Twoja wyjątkowość jest piękna! Piękny jest Twój nos, oczy, usta, kształt twarzy – tak samo, jak piękne są nosy, oczy i usta kobiet, na których portrety razem teraz patrzymy, choć przecież tak bardzo różnią się między sobą. Piękna jest przede wszystkim niepowtarzalna kombinacja rysów twarzy, którą otrzymała każda z nas.

John Singer Sargent. Portrait Of Lady EdenPlik:Louis Marin Bonnet - Portret młodej kobiety z różą przy sukni.jpgFichier:Sandro Botticelli - Portrait of a Young Woman - WGA2796.jpg

Plik:Albrecht Dürer 089b.jpgFile:Uccello Portrait of a Lady MET.jpg

Podobnie sprawa ma się z całym ciałem – popatrz, jak różne ciała uznawano za piękne poprzez wieki. Piękne są i były szczupłe i bardzo drobne, lekkie sylwetki, ale także te pełniejsze, o wyraźnie zarysowanych kształtach lub sprawiające wrażenie silniejszych, bardziej muskularnych.

Spróbuj poświęcić dłuższą chwilę na docenienie piękna, które tkwi w ciałach tych kobiet. To może nie być proste na początku – we własnych głowach często jesteśmy mocno ograniczone tym, co współczesny świat narzuca nam jako jedyny słuszny wzorzec kobiecego piękna. Dostrzeżenie piękna w innych sylwetkach i przełamanie współczesnych kanonów może sprawić, że staniemy się bardziej wyrozumiałe wobec własnego ciała; że polubimy je i zaczniemy zauważać jego niepowtarzalne piękno.

File:Wojciech Weiss 057 (38636775752).jpgNiederrheinischer Meister (15.Jh) - Der Liebeszauber.jpg

Toaleta młodej kobiety – Wikipedia, wolna encyklopedia

Pierre-Auguste Renoir 086.jpg

Pisząc te słowa, doskonale zdaję sobie sprawę, jak trudne zadanie stawiam przed Tobą. Dlatego nie martw się, jeśli nie od razu zmieni się Twoje spojrzenie. Takie przemiany w naszym myśleniu zachodzą na ogół powoli, stopniowo. Wracaj co jakiś czas do kobiet z dawnych czasów, portretowanych na obrazach – i szukaj w nich piękna ciągle na nowo. Możesz też odnaleźć stare rodzinne zdjęcia i spojrzeć na to, jak wyglądały Twoje prababki. Z pewnością były pięknymi kobietami – i odziedziczyłaś po nich piękno, choć w Tobie jest ono zupełnie nowe i zupełnie wyjątkowe.

Nie bój się myśleć, że jesteś piękna.

Powiązane artykuły

HTML Button Generator