Kierunki studiów: polonistyka

Kierunki studiów: polonistyka

Ostatnio pisałyśmy o coraz większej popularności języków obcych i o wzrastającym zainteresowaniu wszelkiego rodzaju filologiami. Wciąż jednak warto poznawać nasz ojczysty język polski oraz literaturę, która ma niezwykle bogatą historię. Jeśli więc chcesz zgłębiać tę dziedzinę i myślisz o studiach polonistycznych - zobacz poniżej, co mówi o nich jedna ze studentek polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, Ola Kosikowska.

Monika Kogut: Dlaczego wybrałaś taki kierunek?

Aleksandra Kosikowska: Wybrałam ten kierunek, ponieważ uwielbiam czytać książki, pisać i uczyć się o historii literatury, odkrywać różne znaczenia tekstu, który właśnie przeczytałam.

Co można robić po ukończeniu takiego kierunku?

Można po nim nie tylko zostać nauczycielką, ale pracować jako dziennikarz, w PR, w reklamie i w szeroko pojętych mediach, pracować w wydawnictwie lub założyć własne wydawnictwo, pracować w redakcji, zostać tłumaczem albo uczyć języka polskiego jako języka obcego. Można też oczywiście zostać pisarzem :)

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem?

Największym zaskoczeniem było dla mnie to, że ludzie, z którymi studiuję, niekoniecznie tylko czytają książki, ale można z nimi wyjść i dobrze się bawić :) Można też z nimi porozmawiać na bardzo różne tematy, nie tylko o literaturze.

Jak wygląda siatka zajęć?

Siatka zajęć jest bardzo różna, zależy od grupy, którą się dostaje. Jeden dzień jest poświęcony w całości na wykłady i mamy dwa dni wypełnione samymi ćwiczeniami. W semestrze zimowym na pierwszym roku jest 7 przedmiotów, z czego jeden trwa niewiele ponad miesiąc.

Czy studiowanie na tym kierunku można pogodzić z pracą, czy pochłania on cały czas?

Zdecydowanie, większość osób, które znam (włącznie ze mną) godzi te studia z pracą.

Jakie zajęcia są dla Ciebie najciekawsze?

Najciekawsza dla mnie jest filozofia i historia literatury polskiej. Pani profesor, z którą mamy zajęcia, potrafi bardzo ciekawie opowiadać nawet o literaturze średniowiecza, za którą nie przepadam, ma poczucie humoru i bardzo ciekawi swoimi opowieściami i anegdotkami.

Jakie osoby najczęściej wybierają ten kierunek?

Osoby, które wybierają ten kierunek są bardzo różne, bo są też tutaj różne specjalizacje. Łączy ich jedno – to, że lubią czytać książki. Tutaj inaczej nie można :) Mam znajomych z kierunku, którzy są duszami towarzystwa, mam też znajomych, którzy wolą przebywać w małych grupkach, są i ekstrawertycy, i introwertycy, energiczni i spokojni. W większości są też bardzo oczytani (nic dziwnego, skoro trzeba tyle czytać) i można z nimi porozmawiać na naprawdę wiele tematów. Wszyscy bez wyjątku są bardzo mili i pomagają sobie nawzajem, niezależnie od różnic charakteru.

Jakie są minusy tego kierunku?

Minusy to na pewno liczba lektur. Trzeba czytać bardzo dużo i to czytać ze zrozumieniem, bo na kolokwium dostajemy fragment utworu i musimy wiedzieć, z czego on jest. Trzeba czytać na bieżąco, bo inaczej jest się bardzo ciężko nauczyć.

A jakie są plusy?

Plusami jest na pewno atmosfera, ludzie, świetni profesorowie z naprawdę ludzkim podejściem i to, że te studia są po prostu ciekawe.

Czy jest to kierunek oblegany?

Jak na Uniwersytet Warszawski jest średnio oblegany. W 2017/2018 roku kandydowało około 5 osób na jedno miejsce.

Co radziłabyś osobom, chcącym studiować ten kierunek?

Dużo czytajcie. I nie stresujcie się, wszystkie przedmioty da się zdać :)

Powiązane artykuły

HTML Button Generator